Zateplit kamenné zdivo tl. 1 m?

štuk interiérový nátěr

V laické veřejnosti se říká „zateplovat nebudu, ty zdi mají metr, je to zbytečné“. Na první pohled se nedá nesouhlasit. Ale je to individuální. 1 m tlusté zdivo ještě nic neznamená. Všimněte si úvodního obrázku místnosti, jde o původně zemědělský objekt přestavěný před cca 30 lety na RD, který pomáháme renovovat. Čerstvý štuk uprostřed zdiva a stropu vyschl o 3 dny dřív než v horních rozích místnosti, foceno v prosinci 2017 (nad místností je nezateplená půda). To je logický, pochopitelný jev, kterým chci jen ukázat vlhkostní rizikovost toho místa. Obvodové zdivo má tloušťku právě 1000 mm a je z opuky. Závěr „nezateplovat“ bych udělal až po alespoň 1 topné sezóně, která ukáže, zda ty rohy místností prochládají nebo neprochládají natolik, že mikroklima vnitřních prostor daných obyvatel způsobí nebo nezpůsobí plísně. Pokud způsobí, pak samozřejmě zateplovat, i přestože by tepelný odpor 1 m2 kamenného zdiva tl. 1 m byl uspokojivý.

Protože nezáleží až tolik na tom, jestli je zdivo tlusté 800 nebo 1200 mm. Záleží na provedení detailů každého renovovaného domu (styk stropu a obvodového zdiva, provedení okenního nadpraží atd.), tam je riziko vzniku plísní. Tomu se zabrání zateplením fasády, které prochládající místa (tepelné mosty) překryje. Předpokládám samozřejmě výměnu starých oken za nová, např. plastová, která dokonale těsní a nepropouští vlhkost (a ani teplo) ven.

Pokud ale domácnost i poté dosáhne nepřiměřené produkce vlhkosti (u přespsříliš teplomilných a málo větrajících obyvatel), dopadne i při sebedokonalejším stavebním řešení detailů jako níže zobrazené okno, nejnovější trojsklo s „áčkovými“ plastovými profily vyrobenými v Německu (žádný plastový recyklát z východu), moderní, inovativní výrobek s koeficientem prostupu tepla 0,7 W/(m2K), precizně zabudované v souladu s normou, s přitepleným vnějším ostěním přes připojovací spáru (to okno je zase z jiného renovovaného RD). Kde je vlhkosti příliš, nemusí pomoct vůbec nic.

 

okno plíseň